Takaisin Media-sivulle

Musti Group Oyj osavuosikatsaus 1.1.–30.9.2026

Musti Group Oyj | Pörssitiedote | 05.11.2026 klo 08:30:00 EET

Musti jatkoi vahvaa kasvua ja kannattavuus parani

Heinäkuu – syyskuu 2026

  • Konsernin liikevaihto oli 149,9 (127,3) miljoonaa euroa ja se kasvoi 17,7 (14,2) prosenttia. Liikevaihto kasvoi kaikilla markkinoilla.
  • Vertailukelpoisen konsernimyynnin kasvu oli 5,6 (2,3) prosenttia. Kasvu oli vakaata kaikilla markkinoilla.
  • ZU:n hankinta kasvatti liikevaihtoa 9,8 miljoonalla eurolla.
  • Myyntikate parani 44,6 (44,3) prosenttiin, mihin vaikutti erityisesti omalla tehtaalla valmistettujen omien tuotemerkkien ruokien suurempi osuus.
  • Oikaistu EBITDA oli 20,6 (16,9) miljoonaa euroa ja oikaistu EBITDA-marginaali oli 13,7 (13,3) prosenttia. Kannattavuuteen vaikuttivat sekä liikevaihdon kasvu että liiketoiminnan skaalautuvuus.
  • Oikaistu EBITA oli 8,4 (6,6) miljoonaa euroa ja oikaistu EBITA-marginaali oli 5,6 (5,2) prosenttia.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 27,4 (13,1) miljoonaa euroa, mihin vaikuttivat erityisesti kannattavuuden paraneminen ja nettokäyttöpääoman pienentyminen.
  • Liiketulos oli 3,6 (2,5) miljoonaa euroa, kauden tulos oli 0,1 (0,2) miljoonaa euroa ja osakekohtainen tulos, laimentamaton, oli 0,00 (0,01) euroa.
  • Toimipisteiden määrä kasvoi 542 :een (425), sisältäen myymälät ja klinikat.
  • Asiakkaiden kokonaismäärä kasvoi 1 886 (1 839) tuhanteen*.

Tammikuu – syyskuu 2026

  • Konsernin liikevaihto oli 427,0 (368,9) miljoonaa euroa ja se kasvoi 15,8 (14,3) prosenttia. Kasvu oli vahvaa erityisesti Norjassa.
  • Vertailukelpoisen konsernimyynnin kasvu oli 3,9 (3,4) prosenttia, kasvua kaikissa segmenteissä.
  • ZU:n hankinta kasvatti liikevaihtoa 27,0 miljoonalla eurolla.
  • Myyntikate kasvoi 44,3 (43,5) prosenttiin, mihin vaikutti edellisen vuoden panostukset myyntikatteeseen, erityisesti omalla tehtaalla valmistettujen omien tuotemerkkien ruokien suurempi osuus.
  • Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) oli 48,9 (42,6) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITDA-marginaali oli 11,4 (11,5) prosenttia.
  • Oikaistu EBITA oli 13,2 (12,0) miljoonaa euroa. Oikaistu EBITA-marginaali oli 3,1 (3,2) prosenttia.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 41,6 (43,1) miljoonaa euroa, mihin vaikutti kannattavuuden paraneminen, mutta nettokäyttöpääoman ajoitusvaikutukset heikensivät positiivista kehitystä.
  • Liiketulos oli 0,4 (2,9) miljoonaa euroa, kauden tulos oli -7,7 (-4,2) miljoonaa euroa ja osakekohtainen tulos, laimentamaton, oli -0,23 (-0,13) euroa.

*Asiakkaiden lukumäärä ilman Baltiaa ja ZU:ta. Asiakkaiden kokonaismäärän laskentatapaa tarkennettiin Q1/26, mistä johtuen myös vertailukauden asiakasmäärä muutettiin vastaamaan uutta laskentatapaa
Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin mainita. Musti Groupin tilikausi on kalenterivuosi.

” Kolmas vuosineljännes osoittaa strategiamme tuottavan tulosta: liikevaihto kasvoi 17,7 % ja oikaistu käyttökate 21,9 %, vertailukelpoinen myynti kehittyi positiivisesti kaikilla markkinoilla ja kannattavuus parani. Kasvamme markkinoita nopeammin ja rakennamme samalla entistä skaalautuvampaa liiketoimintaa.”– David Rönnberg, Musti Groupin toimitusjohtaja

Kolmannella vuosineljänneksellä liikevaihto kasvoi 17,7 % ja oli 149,9 (127,3) miljoonaa euroa. Vertailukelpoinen myynti kasvoi 5,6 % (2,3 %), ja kasvu oli vakaata kaikilla markkinoilla. ZU:n hankinnan vaikutus liikevaihtoon oli 9,8 miljoonaa euroa, ja kasvu ilman ZU:n hankinnan vaikutusta oli 10,0 %. Myyntikate vahvistui 44,6 %:iin (44,3 %), mitä tuki omalla tehtaallamme valmistettujen omien ruokabrändien osuuden kasvu. Oikaistu käyttökate kasvoi 21,9 % ja oli 20,6 (16,9) miljoonaa euroa, mikä vastasi 13,7 %:n (13,3 %) marginaalia.

Rahavirta oli selkeästi yksi vuosineljänneksen kohokohdista. Liiketoiminnan rahavirta yli kaksinkertaistui 27,4 (13,1) miljoonaan euroon parantuneen kannattavuuden ja nettokäyttöpääoman 11,0 miljoonan euron positiivisen vaikutuksen ansiosta. Tammi–syyskuussa liiketoiminnan rahavirta oli 41,6 (43,1) miljoonaa euroa, mihin vaikutti parantunut kannattavuus, mutta sitä heikensi käyttöpääoman ajoitusvaikutukset.

Markkinatilanne Pohjoismaiden ydinmarkkinoillamme on kääntymässä suotuisammaksi. Vähittäiskaupan volyymit ovat elpymässä Ruotsissa ja Suomessa, ja penturekisteröinnit Ruotsissa ovat palanneet koronaa edeltäneelle tasolle. Samalla asiakasmäärämme ja osuutemme asiakkaiden kokonaisostoista kasvavat. Kanta-asiakasmäärän ja keskiostoksen arvon kasvu ovat yhdessä edesauttaneet liikevaihdon 9 %:n kasvua Pohjoismaissa tammi–syyskuussa. Kasvua tukee myös ruokaa ostavien kanta-asiakkaiden osuuden tasainen kasvu.

Ruotsissa kasvua oli 11,8 %, ja vertailukelpoinen myynti kasvoi 7,2 % (-2,5 %). Oikaistu EBITA-marginaali nousi 13,0 %:iin (12,0 %). Norjassa liikevaihto kasvoi 22,2 %, ja oikaistu EBITA-marginaali parani 15,6 %:iin (11,2 %). Tänä vuonna juhlistamme 10-vuotista taivaltamme Norjassa, mikä on vahva osoitus Musti-konseptin toimivuudesta. Meillä on Norjassa 97 toimipistettä, noin 26 %:n markkinaosuus ja noin 100 miljoonan euron vuotuinen liikevaihto. Suomessa verkkokauppa-alustan vaihto heikensi kauden aikana myyntiä ja tulosta, sillä muutos vaikutti tilapäisesti verkkokaupan myyntiin. Tästä huolimatta liikevaihto kasvoi Suomessa 3,4 %, ja oikaistu EBITA-marginaali parani 20,6 %:iin (19,5 %). Uusilla markkinoilla liikevaihto yli kaksinkertaistui 19,2 (8,7) miljoonaan euroon. Baltian liiketoiminta on nyt täysin integroitu Mustin toimintamalliin, ja omien tuotemerkkien osuus myynnistä ylittää 30 %.

Pohjoismaiden markkinaosuuksissa on meille merkittävää kasvupotentiaalia. Suomessa markkinaosuutemme on jo 40 %, mikä osoittaa Musti-konseptin vahvuuden ja samalla sen potentiaalin Ruotsissa ja Norjassa. Ruotsissa markkinaosuutemme on kasvanut vuodentakaisesta 26,6 %:sta 29,9 %:iin, mikä vastaa yli 12,4 %:n suhteellista kasvua. Myös Norjassa kehitys on ollut myönteistä. Tavoitteenamme on pitkällä aikavälillä saavuttaa Ruotsissa ja Norjassa yhtä vahva markkina-asema kuin Suomessa.

Vuosi 2026 on ollut merkittävien kehityshankkeiden vuosi, joilla rakennamme pohjaa tulevalle kasvulle. Olemme avanneet 45 uutta toimipistettä ja aloittaneet Ruotsissa yhteistyön ICA:n kanssa lisätäksemme yhteisiä toimipisteitä. Oma tehtaamme valmistaa jo 70 % Mustin omien merkkien ruoasta, ja kasvatamme märkäruoan tuotantokapasiteettia. Eskilstunan keskusvarastomme toimii pakkausautomaatioon tehtyjen investointien myötä ennätystehokkaasti. Lisäksi kassajärjestelmän uudistushankkeemme on loppusuoralla.

Selkeä strategiamme, markkinajohtajan asemamme ja paraneva markkinatilanne tukevat markkinaosuuden kasvua ja kannattavuuden paranemista. Lämmin kiitos koko Mustilaumalle erinomaisesta sitoutumisesta.

David Rönnberg

toimitusjohtaja

Avainlukuja

Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita 7–9/2026 7–9/2025 Muutos % 1–9/2026 1–9/2025 Muutos % 1–12/2025
Liikevaihto 149,9 127,3 17,7 % 427,0 368,9 15,8 % 508,9
Liikevaihdon kasvu, % 17,7 % 14,2 %   15,8 % 14,3 %   14,4 %
Vertailukelpoinen konsernimyynnin kasvu, % 5,6 % 2,3 %   3,9 % 3,4 %   3,3 %
Vertailukelpoinen myymälämyynnin kasvu, % 4,9 % 2,8 %   3,8 % 3,2 %   3,2 %
Verkkokaupan osuus liikevaihdosta, % 21,0 % 22,4 %   21,7 % 23,2 %   22,9 %
Myyntikate, % 44,6 % 44,3 %   44,3 % 43,5 %   44,0 %
Käyttökate, EBITDA 17,8 14,5 22,8 % 42,2 38,4 9,7 % 54,9
Käyttökate, EBITDA, % 11,9 % 11,4 %   9,9 % 10,4 %   10,8 %
Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) 20,6 16,9 21,9 % 48,9 42,6 14,8 % 62,0
Oikaistu EBITDA, % 13,7 % 13,3 %   11,4 % 11,5 %   12,2 %
EBITA 5,6 4,2 35,0 % 6,5 7,8 -17,2 % 13,5
EBITA, % 3,8 % 3,3 %   1,5 % 2,1 %   2,7 %
Oikaistu EBITA 8,4 6,6 28,3 % 13,2 12,0 10,3 % 20,6
Oikaistu EBITA, % 5,6 % 5,2 %   3,1 % 3,2 %   4,0 %
Liiketulos 3,6 2,5 42,7 % 0,4 2,9 -85,7 % 6,8
Liiketulos, % 2,4 % 2,0 %   0,1 % 0,8 %   1,3 %
Kauden tulos 0,1 0,2 -23,7 % -7,7 -4,2   -3,7
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa 0,00 0,01 -28,3 % -0,23 -0,13   -0,11
Liiketoiminnan rahavirta 27,4 13,1 109,2 % 41,6 43,1 -3,7 % 66,6
Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin 6,7 4,2 59,9 % 21,5 16,1 33,1 % 21,7
Nettovelka / 12kk oikaistu käyttökate 3,5 3,3 6,5 % 3,5 3,3 6,5 % 3,4
Asiakkaiden kokonaismäärä, tuhatta* 1 886 1 839 2,6 % 1 886 1 839 2,6 % 1 844
Toimipisteiden määrä kauden lopussa 542 425 27,5 % 542 425 27,5 % 497
joista omia toimipisteitä 541 423 27,9 % 541 423 27,9 % 495

*Asiakkaiden lukumäärä ilman Baltiaa ja ZU:ta. Asiakkaiden kokonaismäärän laskentatapaa tarkennettiin Q1/26, mistä johtuen myös vertailukausien asiakasmäärät muutettiin vastaamaan uutta laskentatapaa.

Helsinki, 5.11.2026

Hallitus

Osavuosikatsauksessa esitetyt tiedot ovat tilintarkastamattomia.

Lisätiedot:

David Rönnberg, toimitusjohtaja, puh. +46 70 896 6552
Robert Berglund, talousjohtaja, puh. +358 50 534 8657

Tilaa Musti Groupin tiedotteet sähköpostiisi